60 let příběhu o olepovačkách HOMAG

Před 60 lety HOMAG uvedl první průběžnou olepovačku na tavné lepidlo. Ohřátí lepidla, nanesení, spojení s dílcem a následné vychladnutí změnilo směřování trhu a otevřelo nebývalé možnosti co do kvality, objemu a rychlosti olepení. První stroj se stal okamžitě hitem. Během následujících let byl podroben nespočtu inovací a vývoji a upevnil pozici společnosti HOMAG jako průkopníka a lídra trhu olepování hran. V současné době se tržní podíl prodaných strojů HOMAG odhaduje na 30%. Nicméně, pojďme na samý začátek…

Od začátku ve vedení

V roce 1962, pouze 2 roky po založení společnosti, si majitelé ihned zaregistrovali patent na KH2/18, první automatickou olepovačku hran. Stroj se zásobníkem hran, lepidlovou a přítlačnou jednotkou a frézovací jednotkou. Touto technologií se položil základ dalšího vývoje. Ve stejném roce pak HOMAG na veletrhu v Hannoveru představil první olepovačku využívající tavné lepidlo. Oproti konkurenci tato olepovačka zvládla olepovat o mnoho rychleji a navíc velice úsporně. Byla to revoluce. Doslova. A i díky inovativní technologii tavného lepidla a obrovské poptávce po strojích, které ho zpracovávají, byl další směr vývoje jasný.

V roce 1965 HOMAG uvedl první oboustrannou olepovačku. V roce 1967 pak přišel model KH 12 – první jednostranná olepovačka. Díky dalšímu vývoji se postupně dařilo jednotlivé agregáty umístit do vnitřního prostoru a na složitější stroje se dnes instaluje až 15 agregátů včetně brousících.

Aby HOMAG nabídl to správné řešení i pro menší nábytkářské společnosti, tak v roce 1973 navrhnul olepovačku KH sérii 10-13. Už tehdy byl tento stroj nabízen se dvěma rozdílnými nanášecími agregáty pro různé použití.

V roce 1976 získal HOMAG většinu akcií ve společnosti Heinricha Brandta a jeho společnost se přejmenovala na BRANDT Kantentechnik GmbH. BRANDT Kantentechnik se tak stala dceřinou společností Homagu se specializací na olepovačky a jméno BRANDT se posléze stalo známé po celém světě.

V roce 1982 vznikla nová série olepovaček s označením KL 70. Inovativní v konstrukci, univerzálnosti, ale i v bezpečnosti. Velkou novinkou bylo mechanicky podporované odstraňování třísek a odřezků, které snížilo potřebu odsávání o 70%. Tento stroj se později vyvinul v olepovačku KL 70 Optimat.

Jedno po druhém

V roce 1999 spatřila světlo světa série powerLine. Řada oboustranných olepovaček pro sériovou produkci. Díky vyšším rychlostem pásu, kratším prodlevám a časům na přestavění se o 50% zvýšil celkový výkon a to při pouze 30% nárůstů nákladů. I díky tomu, že stále častěji přicházela ke slovu také výroba v menších sériích, tak HOMAG v roce 2001 uvedl novou generaci powerLine pro výrobu od jednoho kusu.

V roce 2009 přišla revoluce při světové premiéře na veletrhu Ligna. Série Ambition pokryla potřeby 90% zákazníků včetně malých dílen. V roce 2014 se série Ambition rozrostla o další modely s důrazem na nové technologie skrze všechny výkonnostní třídy. Znamenalo to například osvojení si technologie airTech. V roce 2016 pak série Ambition umožnila vybavení zpětným dopravníkem a kontejnerem na vaničku s lepidlem.

Nová éra olepování

Rok 2009 přinesl také další důležitý milník – prezentaci technologie laserTec. Využitím laseru k natavení povrchu hrany a následnému zatlačení k dílci se otevřela další kapitola olepování. Proces garantoval vysoce kvalitní výsledky a to u všech typů hran – PVC, ABS, PP, melamin či dýhu. V roce 2010 se tato technologie poprvé dostala do běžné výroby. Technologie nulové spáry se posléze dostala i do nižších řad olepovaček a postupně si zabírá čím dál větší místo na trhu.

V roce 2013 byla vypuštěna technologie airTec. Technologie, která hranu a dílec spojovala pomocí horkého vzduchu. Hrany pro tento proces využívají 2 vrstev – funkční a dekorativní. Funkční vrstva je roztavena a bezpečně připojena na opracovaný povrch. Po roce 2016 se tato technologie dále rozvíjela a v současné době si našla svoje uplatnění především ve výrobě dveří.

Jedna značka, jedno logo

Rok 2017 byl pro HOMAG speciální. Změna a název „JEDEN HOMAG“ znamenala, že veškeré společnosti, které HOMAG sdružoval, se sloučily pod jeden název. Toto se týkalo také společnosti BRANDT, jejíž olepovačky již dále nepoužívaly pojmenování BRANDT, ale pro snazší orientaci již dále vystupovaly pod jednotným názvem HOMAG. Procesem konsolidace se podařilo uvést zcela novou řadu olepovaček nové generace. Olepovačky nyní nesou označení EDGETEQ, který prostupuje od základních modelů pro menší dílny až k velkým průmyslovým celkům. HOMAG také postupuje směrem k automatizaci a na vlastní výstavě Live.HOMAG poprvé ukazuje dvě řešení spojení olepovačky se zpětným dopravníkem LOOPTEQ. Zpětné dopravníky si tak našly cestu i do menších dílen a značně urychlují a zjednodušují práci.

Digitalizace a její nástroje

Opracování dřevěných materiálů je v současnosti obrovsky ovlivněno současnými trendy v digitalizaci a automatizaci. U společnosti HOMAG se to odráží především v ovládacích a výpočetních systémech. HOMAG tyto trendy zachytil daleko dříve, než jiné společnosti. Již v roce 1985 společnost představila nový ovládací systém Homatic, který se později rozvinul v systém na sledování pohybu dílce skrze několik zařízení. V roce 2005 přišel na svět systém powerControl, výsledek decentralizace ovládacích systémů. O několik let později ho doprovodil unikátní dotykově ovládaný panel powerTouch. Od té doby si Homag zakládá na tom, že všechny stroje se ovládají stejným způsobem a na stejném principu. Druhá generace panelu powerTouch2 pak spatřila světlo světa poměrně nedávno, v roce 2019.

V roce 2014 Homag spustil další mocný nástroj – ServiceBoard. S touto aplikací mohou uživatelé přenášet servisní případy do našeho servisního centra živě, skrze video. Technická podpora pak vede uživatele k rychlé nápravě chyb. Uvedením cloudové platformy TAPIO pak Homag otevřel nekonečné možnosti sdílení dat, propojení digitálních produktů, živých seminářů a uvedl několik nových aplikací.

V současné době se nabídka HOMAG nezastavuje ani v jednom segmentu. Od menších strojů vstupní třídy až po střední a high-end segment či výrobní linky, tam všude je Homag silný a tam všude nabízí svá řešení. Jak tato 60 letá historie napovídá – Homag určuje směřování trhu.

Využijte novou servisní aplikaci Homag

Pomocí služby HOMAG ServiceApp můžete rychle a snadno kontaktovat servisní středisko HOMAG.

Stačí skenovat QR kód na vašem zařízení pomocí mobilního telefonu, vybrat službu kterou potřebujete a budete připojeni ke správnému kontaktnímu partnerovi společnosti HOMAG.

Ukázka použití Homag Service App v praxi - skenování QR kódu

Ke stažení pro váš mobilní operační systém: