Elcon

Země původu: Nizozemí
Specializace: Stroje pro výrobu nábytku – pily
Web: www.elconsawingtechnology.com


Holandská firma ELCON patří mezi přední světové výrobce svislých velkoplošných pil a díky některým svým konstrukčním řešením představuje naprostou špičku v tomto segmentu strojů.

Protože svislé pily vyrábí již 60 let a dlouhodobě se věnuje jejich vývoji, tak je ELCON schopný splnit velice rozmanité požadavky a potřeby zákazníků a firem po celém světě. Svojí širokou nabídkou nejen standardních modelových řad, ale i stavbou zakázkových pil rozdílných velikostí a díky špičkové kvalitě konstrukce pokrývá i speciální požadavky zákazníků na přesné a produktivní řezání plošných materiálů na bázi dřeva, plastů, hliníkových slitin, jejich kombinací, stavebních materiálů atd. v celé řadě průmyslových oborů.

Díky této již dlouhodobé specializaci na konkrétní typ pil je firma ELCON opravdovým technologickým lídrem. Výsledky tohoto přístupu oceňují zákazníci mnoho let v řadě zemí světa a svými rostoucími nároky a požadavky dávají důvěru značce ELCON, jejíž technická řešení jim přinášejí kvalitu, produktivitu a konkurenceschopnost i do budoucna.

V malé dřevěné boudě v malé loděnici v jezerní oblasti v Holandsku, kde je stále sídlo společnosti ELCON, spatřila první pila světlo světa už v roce 1948. Byl to výsledek velké poválečné poptávky po strojích a také potřeby výroby palub pro lodní průmysl.

Bratři Gerard a Frans Meijer začali vyrábět několik typů dřevoobráběcích strojů – od cirkulárek, frézek a tloušťkovaček po další typy pil. Brzy výroba vzrostla natolik, že jí bylo potřeba přemístit do nové budovy (1953). V následujících letech poptávka po strojích Elcon stále vzrůstala, až v roce 1995 firma postavila moderní novou výrobu v průmyslové zóně nedaleko amsterdamského letiště. V této době také nová generace, Piet a Pieter Meijer, převzala vedení od svých otců.

První vertikální pila, v současnosti nejprodávanější produkt firmy, byla vyvinuta v roce 1971. Ačkoliv jsou tyto pily stále používány, tak oproti novým sofistikovaným strojům již samozřejmě vypadají poněkud zastarale.

Nizozemí je pro společnost stále důležitým trhem, nicméně většina koncových zákazníků se nachází v zahraničí. První zastoupení společnost v cizině bylo otevřeno v roce 1990 v Barceloně. V průběhu let bylo vybudováno mnoho cenných partnerství – Geronne v Německu, Adwood v USA. Daltons ve Velké Británii nebo DanenGros v Dánsku či další. V Česku je v této společnosti právě společnost EPIMEX.