Martin

1922

Otto Martin se narodil v roce 1902 a ve svých 20 letech položil základy jednomu z nejlepších výrobců dřevostrojů, značce MARTIN – synonymu pro funkčnost a kvalitu. Před 100 lety pak vyrobil první kombinovaný stroj MARTIN. Legenda začíná.

1937

Po vzniku společnosti se Otto Martin paradoxně nevěnoval pouze dřevoobráběcím strojům. Ve 40. letech se v Německu stroje Martin používaly v zemědělství – Martin totiž vyráběl také traktory! S výrobou zemědělské techniky firma skončila až v roce 1950 a traktory Martin dnes patří mezi jedinečné sběratelské kousky.

1951

V roce 1951 Otto Martin poprvé vystavoval svoje stroje na známém veletrhu v německém Hannoveru. V té době se výrobce traktorů, kombinovaných strojů či cirkulárních pil pomalu etabloval v roli inovativní německé firmy.

1959

Úspěch nové pily T75, což byla první pila na světě s naklopitelným kotoučem až do 45 stupňů, napověděl, kudy se ve výrobě vydat. Otto Martin se tak zaměřil na poměrně úzkou skupinu produktů a to mu vyneslo budoucí velký komerční úspěch. Velkým řešením a tahákem byl železobetonový rám. Důkaz o tom, že šlo o naprosto špičkovou ideu je fakt, že se rám používá dodnes. Dobré věci se nemění. V tomto roce také Otto Martin vynalézá stále populární rám pro úhlové řezání.

1972

MARTIN vyrábí první velkoplošnou pilu. Od výroby velkoplošných pil sice později odpustil, ale přeci jen jejich výroba společnosti něco přinesla – naprosto rozeznatelnou vizuální identitu, kterou MARTIN používá do dnes. Zeleno-šedý design se ukázal jako nadčasový a skvěle doplňující kvalitní strojní provedení.

1985

Již v roce 1985 si v Ottobeurenu položili základní otázku – klasické nože, žiletky nebo Tersa? Tato otázka dala vzniknou první hoblovce, která disponovala válcem s TERSA noži, které kvalitou opracování skvěle zapadly do filosofie značky.

1990

Občas přijde výrobce s něčím, co je tak geniálně jednoduché, že si každý řekne, jak je možné, že s tím někdo přišel teprve teď. Řešení nastavování šířky řezu kolečkem z místa obsluhy pily je přesně ten příklad. V Ottobeurenu opět předběhli konkurenci jakýmsi mezistupněm mezi plně manuálním ovládáním a motorickým pravítkem.

1998

Další milník a přelom přišel pouze za pár let. Další inovaci v podstatě jednoduchého stroje uvedl MARTIN v roce 1998. Model T26 byla první frézka s oboustranně naklápěcím vřetenem. K 75. výročí MARTIN zavedl novou barvu, která jen lehce upravila tradiční zelenou – nová modrá AQUA je barva, kterou již všichni dobře známe.  

2006

Další světové prvenství si v Ottobeurenu připsali v roce 2006. Formátka T60 PreXision byla první pila na světě, která nabídla oboustranné naklápění kotouče až do úhlu 46 stupňů. Zároveň byla většina pil vybavena dotykovým displejem, čímž MARTIN tak trochu předběhl dobu.

2015

MARTIN uvádí pokrokovou brusku Q-FIN. Profilová bruska přímo vyvinutá pro výrobce dřevěných oken, pro které přináší doslova revoluci. Bruska diponuje unikátním systémem agregátů zajišťující bezkonkurenční povrch a naprosté odbourání ručních prací.

2022

Kvalita prověřená časem. MARTIN slaví 100. výročí od založení. Při té příležitosti připravuje uvedení nových řad formátovacích pil.